İngiltere Dışişleri Bakanı’nın lüks özel jetle Orta Asya turuna muhalefetten tepki

İngiltere Dışişleri Bakanı ve eski başbakan David Cameron’ın Orta Asya ülkelerine yaptığı ziyaretlerde 42 milyon pound (yaklaşık 1,7 milyar TL) değerinde lüks bir jet kullanması ülkesinde tepki ve eleştirilere neden oldu. Bakan Cameron, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan ve Moğolistan’a geçen hafta yaptığı, beş gün süren ziyaretlerinde Embraer Lineage 1000 uçağını kullanmıştı.

The Guardian’ın aktardığına göre, jeti işleten Union Aviation şirketinin internet sitesinde yer alan bilgilerde, jette bulunan bir sommelierin misafirlere şarap seçiminde yardım ettiği ve uçağın ‘en talepkar yolcular’ için uygun olduğu ifade edildi. Jette ayrıca bir yemek masasının, ‘ekstra uzun’ koltukların ve ayrı dinlenme alanlarının olduğu belirtildi.

‘PİYASADAKİ EN LÜKS ÖZEL JETLERDEN BİRİ KİRALANDI’

İngiltere’nin gölge başsavcısı ve muhalefetteki İşçi Partisi milletvekili Emily Thornberry, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “David Cameron’ın bir haftada birden fazla ülkeye seyahat ederken bir uçak kiralamasını anlarım ama bu, piyasadaki en lüks özel jetlerden birinin kiralanması için vergi mükelleflerinin cebinden yüzbinlerin harcanmasını meşrulaştırmıyor” ifadelerini kullandı.

Dışişleri, Milletler Topluluğu ve Kalkınma Ofisi’nden bir sözcü ise konuya ilişkin açıklamasında, Dışişleri Bakanı’nın işinin ‘Birleşik Krallık’ın çıkarları için yurtdışına ziyaretler yapmasını gerektirdiğini, bunun zaman açısından en etkili yolunun bu sefer bu olduğunu’ savundu. Açıklamada, “Paranın karşılığı, tüm seyahat kararlarında göz önünde bulundurulur ve maliyetler şeffaflık adına düzenli olarak yayınlanır” denildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir