Romanlar, Kakava’ya hazırlanıyor

Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu anı simgeleyen Hıdırellez’in Roman kültürüne yansıması olarak kutlanan Kakava için Edirne’de hazırlıklar başladı. 

Rengarenk kıyafet giyinen Çeribaşı Fikri Ocak’ın davul zurna eşliğinde herkesi Kakava’ya davet etmesinin ardından Roman vatandaşların yaşadığı mahallelerde de hareketli günler yaşanıyor. 

Kakava ateşinin yanacağı gün için hazırlıklarına başlayan Romanlar, evlerini temizleyip, boyuyor, şenlik kıyafetlerini hazırlıyor. Kakava’yı karşılamanın bolluk, bereket, sağlık ve huzur getireceğine inanan Romanlar, şenlik zamanını iple çekiyor. 

4 MAYIS’TA BAŞLIYOR

Kakava Şenlikleri 4-5-6 Mayıs’ta Tarihi Sarayiçi’nde gerçekleşecek. İlk gün konserlerin ardından 5 Mayıs’ta Kakava ateşi yakılacak ve 6 Mayıs sabaha karşı Tunca Nehri kenarında dilekler suya bırakılacak. 

Çeribaşı Fikri Ocak, “Kakava Şenlikleri’ni dört gözle bekliyoruz. O güne kadar güzel müziklerle eğleniyoruz, neşeli oluyoruz. Kakava mutluluk, bereket demektir” dedi. 

Edirne Kent Konseyi Roman Çalışma Grubu Başkanı Turan Şallı da Kakava da “5 Mayıs’ta Kakava ateşi yakılır, 6 Mayıs’ta ise gün ağarmadan Romanlar Tunca Nehri kıyısına gelir ve burada ellerini yüzlerini yıkar, dilek diler. Bu etkinliğin yaşatılması, geleceğe aktarılması gerekir. Maalesef son zamanlarda bazı Romanların Kakava’ya iştirak etmediklerini görüyoruz. Bu kültürün sahipleri Romanlardır ama bu kültürü yaşatmak da bizim asli görevimizdir. Biz Kakava’yı çocuklarımıza gençlerimize kültür mirası olarak bırakarak bu kültürün yaşatılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

“EVİMİZİ TEMİZLEDİK, DOYADIK”

Romanların çoğunlukta olduğu Umurbey Mahallesi’nde yaşayan Yaşariye Büyükkarakavak, 65 yaşında olmasına rağmen Kakava’nın gençlik zamanlarındaki gibi kendisini heyecanlandırdığını anlattı. Büyükkarakavak, “Bu zamanda hazırlıklar yapıyoruz. Evlerimizi temizledik, boyadık, kızlar çeyizlerini havalandırdı. Kakava sabahı da gül ağacı altına kağıda yazdığımız, çizdiğimiz dilediğimizi bırakacağız” ifadelerini kullandı.

Yine Roman nüfusun olduğu Menzilahir Mahallesi’nde yaşayan Aysel Turdağ ise Kakava’yı geleneklerine uygun kutlamaya çalıştıklarını anlatarak, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğleneceğiz. Kakava dünyaya bolluk, bereket ve sağlık getirsin” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir